به گزارش سیده آمل ، محمدحسین شریعتمدار در همایش سالانه برنامه‌ریزی تحقیقات و تولید بذور پرورشی غلات آبی کشور که امروز سه شنبه (۲۱ شهریور)، در کرج برگزار شد، گفت: بحران آب در شرایط کنونی نگران کننده است و این معضل روز به روز شدیدتر می‌شود. شریعتمدار افزود: معضل دیگری که این احساس نگرانی را […]

به گزارش سیده آمل ، محمدحسین شریعتمدار در همایش سالانه برنامه‌ریزی تحقیقات و تولید بذور پرورشی غلات آبی کشور که امروز سه شنبه (۲۱ شهریور)، در کرج برگزار شد، گفت: بحران آب در شرایط کنونی نگران کننده است و این معضل روز به روز شدیدتر می‌شود.
شریعتمدار افزود: معضل دیگری که این احساس نگرانی را ایجاد کرده تغییرات آب و هوایی است به طوری که پیش بینی می شود تا سال ۲۰۵۰ دمای هوا ۲ درجه افرایش یابد. با این وجود متاسفانه ما دو برابر دنیا گازهای گلخانه ای منتشر می‌کنیم و به همین دلیل ما شدیدا تحت تاثیر تغییرات آب و هوایی قرار خواهیم گرفت.
مشاور وزیر کشاورزی برنامه های اقتصاد مقاومتی را یکی از معضلات بخش کشاورزی عنوان کرد و گفت: خط‌کش میلیمتری اقتصاد مقاومتی و تعیین میزان تولید، صادرات و واردات سومین موضوعی است که در کنار دو موضوع دیگر وجود دارد. در این شرایط تنها راه ما بهره وری آب در کشاورزی است و در این راستا در طول چهار سال گذشته بهره وری سالانه ۶ درصد بهبود یافته است. نتیجه این بهبود بهره وروی افزایش تولید محصول از ۱.۰۷  گرم به ازای هر مترمکعب آب به ۱.۲۴۸  گرم بوده است.
مشاور عالی وزیر کشاورزی افزود: اگر همین روند را در برنامه ششم ادامه دهیم از ۷۵ میلیارد مترمکعب آب مصرفی در کشاورزی ۲۲ میلیارد مترمکعب آب صرفه جویی شده و بحران آب رفع می شود ولی اگر این کار انجام نشود مردم کشور آواره خواهند شد.