یکشنبه, ۳۱ تیر ۱۴۰۳ / قبل از ظهر / | 2024-07-21
تبلیغات
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
کد خبر: 12101 |
|
تاریخ انتشار : ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۸:۲۶ | ارسال توسط :
ارسال به دوستان
پ

به گزارش سیده آمل ،این مناظره سه ساعته که در آن کاندیداها درباره برنامه‌ها و دیدگاه‌های خود در حوزه مسائل اجتماعی به بحث پرداختند به صورت زنده از شبکه یک سیما و رادیو ایران در حال پخش است. گفتنی است مناظره کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری با موضوع سیاسی در تاریخ پانزدهم اردیبهشت‌ و با موضوع […]

به گزارش سیده آمل ،این مناظره سه ساعته که در آن کاندیداها درباره برنامه‌ها و دیدگاه‌های خود در حوزه مسائل اجتماعی به بحث پرداختند به صورت زنده از شبکه یک سیما و رادیو ایران در حال پخش است.

گفتنی است مناظره کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری با موضوع سیاسی در تاریخ پانزدهم اردیبهشت‌ و با موضوع اقتصادی در تاریخ ۲۲ اردیبهشت‌ماه برگزار خواهد شد.

چه برنامه‌ای برای کنترل حاشیه نشینی دارید؟

میرسلیم :به طرح آمایش سرزمین و توزیع متناسب ثروت بازگردیم

از میان شش کاندیدای دور دوازدهم انتخابات ریاست جمهوری؛سید مصطفی میرسلیم به قید قرعه اولین کاندیدایی بود که پشت تریبون قرار گرفت تا به این سوال که چه برنامه‌ای برای کنترل حاشیه نشینی دارید پاسخ دهد.

به گزارش ایسنا ، سید مصطفی میرسلیم در پاسخ به اولین سوال مناظره اجتماعی مبنی بر«طرح وبرنامه چهار ساله برای مدیریت و ساماندهی حاشیه نشینی و جلوگیری از گسترش آن» اظهار کرد: مهمترین سرمایه هر کشوری نیروی انسانی آن است. این نیرو باید متناسب با ظرفیت های زیستی تقسیم بندی شود و براساس آن نیروهای انسانی در امور مختلف کشور مشارکت کنند.

وی ادامه داد: در کشور ما هر استانی متناسب با شرایط زیستی خود استعدادهایی دارد. که اگر به آن توجه شود می تواند به شکوفایی برسد. عدم توجه به این موضوع باعث شده که نیروهای انسانی از روستاها به شهرها و از شهرها به کلان شهرها روی بیاورند همین امر مشکلات متعدد فرهنگی اجتماعی اقتصادی و امنیتی را ایجاد می کند.

 این کاندیدای ریاست جمهوری  افزود: چاره این است که دوباره به طرح آمایش سرزمین و توزیع متناسب ثروت و همچنین به کارگیری صحیح منابع آبی بازگردیم. عدم استفاده صحیح از منابع آبی باعث شده تا بسیاری از روستایی های ما به دلیل بی آبی روی به حاشیه نشینی بیاورند.

وی افزود: این روستایی ها به حاشیه شهرها پناه می برند و چون در آنجا هم نمی توانند زندگی کنند به کلان شهرها می روند  و چون با شرایط آنجا هم کنار نمی آیند با ایجاد مشکلات و عدم استفاده از بهداشت و درمان و آموزش با یاس و ناامیدی به مواد مخدر پناه می برند.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه مشکل اصلی حاشیه نشینی به عدم توجه به سیاست های آمایش سرزمینی باز می گردد اظهار کرد: امروز باید پاسخ دهیم به چه علت در استان سیستان و بلوچستان و به ویژه در اطراف شهر زابل با پدیده مهاجرت گسترده مواجهیم. به شکلی که شهرها و روستاها  در حال خالی شدن هستند و این در حالی است که آنان باید تربیت کننده نیروی انتظامی ما در مرزها و نگهبان مرزهایمان باشند.

مصطفی میر سلیم ۴ دقیقه وقت داشت که به تشریح برنامه‌های خود در حوزه کنترل حاشیه نشینی بپردازد، در پایان سخنان میرسلیم پنج کاندیدای حاضر هر کدام در ۲ دقیقه به تحلیل نقطه نظرات میرسلیم درحوزه حاشیه نشینی پرداختند.

 مصطفی هاشمی طبا پس از سخنان میرسلیم در زمینه آمایش سرزمینی اظهار کرد: باید مشکل آمایش سرزمینی ، مسائل روستاییان و کمبود آب و دیگر مسائل زیست محیطی را که در حقیقت میراثی از گذشتگان است با اولویت بندی پیگیری کنیم که اگر چنین نباشد به این منجر می‌شود که مسائل گذشته کمتر مورد توجه قرار می گیرد.

وی افزود:  واقعا سرزمین ما دچار بحران شدید زیست محیطی است و باید متوجه باشیم که اگر قرار باشد فقط به مسائل زیست محیطی توجه کنیم مشکلات دیگری را در نظر نگرفته ایم. پس باید بر اساس اولویت ها عمل کنیم.

حسن روحانی نیز در خصوص صحبتهای مطرح شده توسط میر سلیم، گفت: حاشیه نشینی یکی از معضلات مهم اجتماعی امروز نه تنها در ایران، بلکه در اکثر کشورها یا حتی همه کشورهاست.

وی ادامه داد: در حال حاضر کشوری را پیدا نمی کنیم که مسئله حاشیه نشینین درآن نباشد و معمولا دور کلان شهرها حاشیه نشینی وجود دارد که ریشه آن به عوامل مختلفی همچون مسئله بیکاری و عدم درآمد کافی برمی‌گردد.

این نامزد انتخاباتی خاطر نشان کرد: فردی که در یک شهر دور یا روستا زندگی می کند و منابع درآمدی کافی ندارد، نهایتا مجبور است برای اشتغال مهاجرت کند و معمولا در شهرهای بزرگ شرایط اشتغال بهتر است که در پی آن فرد برای خواب و استراحت جایی را در حاشیه شهر پیدا می‌کند و پس از آن خانواده و دوستان خود را نیز به آن منطقه می آورد، بنابراین بیکاری موضوعی است که باعث می شود فرد به دلیل نداشتن شغل مناسب در موطن خود، به شهرهای بزرگ مهاجرت کند.

محمد باقر قالیباف نیز در خصوص اظهارات میرسلیم در رابطه با مسئله حاشیه نشینی گفت : امروز حدود یازده میلیون نفر حاشیه نشین در حاشیه شهرها وجود دارد که این به دلیل فرصت های نابرابر اقتصادی و بحران‌های اقتصادی به وجود می آید که در کوتاه مدت و بلند مدت باید برنامه ای برای این مسئله داشته باشیم.

 وی گفت:‌ دولت باید برای این مسئله برنامه ای داشته باشد . دولت در گذشته با پرداخت یارانه به این اقشارکمک کرده است، اما گلایه ای که اینها دارند این است که یارانه هم‌پای افزایش تورم افزایش نمی‌یابد و بعد اینکه چرا یارانه بین اقشار به صورت مساوی تقسیم می‌شود؟  از سویی مردم می خواهند پرداخت یارانه موجب تورم نشود. از آقای میرسلیم می‌خواهم بپرسم که برنامه کوتاه مدت و دراز مدت شما برای حل این مسئله چیست؟

به گزارش ایسنا، اسحاق جهانگیری در خصوص اظهارات میرسلیم در ارتباط با مسائل حاشیه نشینی خاطر نشان کرد: حاشیه نشینی یکی از مهمترین آسیب هایی است که در تمام کشور ما وجود دارد، باید به این افراد توجه کرد. حاشیه نشین ها ایرانی هستند و باید به معضلاتشان رسیدگی شود، مسائلشان باید دیده شود.

وی ادامه داد: خوشبختانه در دولت یازدهم به این مسئله توجه  و برخوردهای خوبی برای ساماندهی این موضوع انجام شد.

جهانگیری تصریح کرد: شورای بازآفرینی مناطق مسکونی موضوع حاشیه نشین ها را هم در بر گرفت. همچنین برنامه هایی برای سلامت آنها در نظر گرفته شد و مراکز بهداشت اطراف محل زندگیشان برپا شد. از سوی دیگر همه آنها بیمه شدند.

وی افزود: جوانان آنها از تحصیل بازمانده بودند، دولت با برنامه هایی شرایط آنها را در نظر گرفت و حتی گروهی ازآنها که معلولیت داشتند را در این برنامه ها مورد توجه قرار داد.

ابراهیم رئیسی نیز درواکنش به دیدگاه  میرسلیم درباره حاشیه نشینی اظهار کرد: در مورد حاشیه نشینی مسئله آمار اهمیت دارد. آمار یازده میلیون حاشیه نشین مربوط به سال ۹۲ است شاید امروز به شانزده میلیون نفر رسیده باشد. پس باید آمار دقیق در این زمینه مشخص شود.

وی افزود: ما بحث علمی می‌کنیم که دلایل حاشیه نشینی چیست ؟ ممکن است مسائلی مثل کم آّبادی روستاها از علت های آن باشد. اما پرسش دیگر این است که با عزیزان حاشیه نشین باید چه کنیم؟ به نظر من اولین گام در این مسئله نوسازی و بهسازی مسکن آن‌ها است و نظام شهری باید ماموریت پیدا کند که با سامان دهی مسکن آن ها بپردازد که طبعا با مشکلی مواجه شده اند که زندگی حاشیه نشینی را انتخاب نموده اند .

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: باید به موضوع آموزش ، بهداشت و تثبیت مالکیت آن نیز توجه شود همانطور که ما در حاشیه شهر خراسان با این مشکل مواجه بودیم و حاشیه نشینان می گفتند ما نمی دانیم مسکنی که درآن می نشینیم برای خودمان است یا نه. که اقدام اول  ما برای حاشیه نشینان خراسان رضوی همان بود. پس هر چه امکانات در آن مناطق وجود ندارد باید از طریق دعوت سرمایه گذاران و صنایع به آن مناطق انجام شود تا آن مناطق سامان پیدا کند.

به گزارش ایسنا، مصطفی میر سلیم در جمع بندی نقطه نظرات خود در مورد حاشیه نشینی، گفت: در رابطه با این مسئله اقدامات تکمیلی باید صورت بگیرد؛ چراکه دولت در طول ۴۴ سال گذشته با وجود بودجه‌های هنگفت برای رسیدگی به این موضوع اقدامات کافی انجام نداده است.

وی به راه‌حل هایی برای معضل حاشیه نشینی اشاره کرد و افزود: رسیدگی به افزایش سطح کشاورزی و تامین امکانات اولیه رفاهی از جمله این راه حل‌هاست. درعین حال ما شاهد بی عدالتی در بسیاری از شهرها هستیم و در برخی شهرها جاذبه های کاذب ایجاد شده که باعث مهاجرت از روستا به شهرها است.

میرسلیم با تاکید بر اینکه افرادی که در حاشیه شهرها زندگی می کنند انسان های شریفی هستند، خاطر نشان کرد: از لحاظ تامین امکانات آموزش و پرورش باید برای این افراد  اهتمام بورزیم اما متاسفانه ۱۰.۲ میلیون جمعیت در کشور کاملا بی سواد هستند و باید برای اموزش و پرورش آنها اقدام جدی شود.

این نامزد انتخابات ی همچنین گفت: از لحاظ بهداشت و درمان نیز مشکلات فراوانی برای این افراد و جود دارد و باید سلامت جسمی، روانی و اجتماعی از همه مهمتر سلامت اعتقادی آنها فراهم شود.

میرسلیم با بیان اینکه تشویق به مهاجرت نباید صورت گیرد تصریح کرد: با تامین امکانات برای کسانی که در حاشیه شهرها زندگی می کنند می توانیم به وضعیت جوانان و بیکاری این افراد رسیدگی کنیم .

رییسی: فاصله طبقاتی زیبنده نظام جمهوری اسلامی ایران نیست

از میان شش کاندیدای دور دوازدهم انتخابات ریاست جمهوری، سید ابراهیم رییسی به قید قرعه دومین کاندیدایی بود که پشت تریبون قرار گرفت تا به این سوال که چه برنامه و راهکاری برای رشد عدالت و کاهش فاصله طبقاتی دارید؟ پاسخ دهد.

به گزارش ایسنا، سید ابراهیم رییسی در پاسخ به پرسش مذکور اظهار کرد: عدالت اجتماعی یکی از اهداف مهم جمهوری اسلامی ایران است و فاصله طبقاتی به هیچ عنوان زیبنده نیست. آنچه نگران کننده است این است که ضریب جینی نشان می‌دهد در سالهای هدفمندی یارانه ها این فاصله طبق مرکز آمار کمتر شده است اما در سال‌های اخیر بیشتر شده است یعنی از ۳۶ درصد به  ۴۳ درصد رسیده و افزایش داشته است.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه این فاصله طبقاتی باید مورد توجه مسئولان قرار بگیرد، ادامه داد:  امروز توجه به طبقات پایین اولویت ماست و راهکار برون رفت ما از مشکلات ایجاب می کند که افزایش یارانه‌ها را برای طبقات پایین دو یا سه برابر در نظر داشته باشیم و همچنین به توانمند سازی تحت پوشش سازمانهای حمایتی حتما توجه داشته باشیم و برنامه‌ای داشته باشیم که حداقل یک میلیون نفر از پوشش این سازمان‌ها توانمند شده و خارج شوند.

رئیسی ادامه داد: ما حتما باید تسهیلاتی قائل شویم که درآمد طبقات پایین افزایش یابد و اختلاف طبقاتی کاهش یابد و همچنین نسبت به حوزه مالیات هم باید برنامه داشته باشیم و نسبت به مالیات گرفتن از حشقوق بگیرانی با درآمد زیر ۳ میلیون تومان تجدید نظر کنیم و در عین حال از افرادی که فرار مالیاتی دارند و مشهور به یقه سفیدها هستند نیز جلوگیری کنیم چراکه زیبنده نظام ما نیست که از اقشار مختلف مالیات گرفته شوند اما عده‌ای قانون را دور بزند.

وی افزود: اگر گام‌هایی در جهت کاهش فاصله طبقاتی انجام شود زیبنده نظام ماست و قطعا این اقدامات باید در خصوص توانمند سازی اقشار ضعیف و فقیر جامعه و ایجاد اشتغال برای بیکاران باشد که اگر این اقدامات را انجام ندهیم شاهد برخی آسیب‌های اجتماعی خواهیم بود.

رییسی ۴ دقیقه وقت داشت که به تشریح برنامه‌های خود در حوزه رشد عدالت و کاهش فاصله طبقاتی بپردازد. در پایان سخنان او پنج کاندیدای حاضر هر کدام در ۲ دقیقه به تحلیل نقطه نظرات رییسی در این حوزه پرداختند.

میرسلیم در فرصت ارائه نقد و نظرش در ارتباط با صحبت‌های رئیسی با طرح چند سوال اظهار کرد: سوال من این است که آیا اقداماتی که در طول برنامه پنجم  توسعه انجام گرفته است، در جهت کاهش مشکلات اجتماعی بوده و به جای مطلوبی رسیده است یا خیر؟

وی ادامه داد: چگونگی روند تبعیض در جامعه را چطور می بینید؟ چکار می‌شود کرد که با چاره جویی تبعیض برداشته شود و بر عدالت اجتماعی بی افزاییم؟

میرسلیم خاطر نشان کرد: شما فکر می‌کنید که نوع سبک زندگی ما در حال حاضر به شکل مطلوبی است که بتواند برآورنده نیاز ما به عدالت اجتماعی باشد؟ اگر نه، چگونه می‌شود این سبک زندگی را در همین جهت تغییر داد؟

حسن روحانی با اشاره به مسئله عدالت اجتماعی، گفت: این مسئله و کم کردن فاصله اقشار مختلف جامعه اهمیت فراوانی دارد و امروز باید تلاش کنیم تعادلی بین شرق و غرب کشور به وجود آید.

وی ادامه داد: غرب کشور شرایط بهتری دارد اما شرق کشور به علت کم آبی دچار وضعیت نامناسب تری است که این موضوع قابل توجه و مربوط به امنیت کشور است که دولت یازدهم در این راستا توجه ویژه ای به شرق کشور داشته و برای اولین بار گاز به زاهدان رسید و بندر چابهار نیز توسعه زیادی پیدا کرده است.

این نامزد انتخاباتی با تاکید بر رسیدگی اقشار متضعف کشور، تصریح کرد: گفته شده که یارانه اقشار کم درآمد باید افزایش پیدا کند که لازم است در این راستا بگویم مستمری اعضای کمیته امداد نسبت به ابتدای دولت یازدهم سه برابر افزایش پیدا کرده. در عین حال برای همه خانواده هایی که دو معلول داشتند خانه ساخته شده و ساخت خانه برای دارندگان یک معلول در خانواده نیز در حال انجام است.

روحانی تاکید کرد که رانت‌ها باید از بین رفته و با فساد اجتماعی مبارزه شود.

محمدباقر قالیباف در فرصت نقد و نظرش در ارتباط با صحبت های رئیسی اظهار کرد: همانطور که اشاره شد عدالت اجتماعی از اهداف مهم و اصلی نظام و انقلاب ما بوده است. همه ما شاهدیم که بحران مشکلات اقتصادی وجود دارد و با این بحران ها نمی شود عدالت اجتماعی تحقق یابد.

وی ادامه داد: وقتی روز اول در تهران شروع به کار کردیم یکی از اهدافمان کم کردن فاصله شمال به جنوب بوده است زیرا هدف انقلاب هم همین بوده است. با برنامه هایی این اتفاق افتاد.

قالیباف با بیان اینکه همه می دانند نابرابری ها چه بحران هایی ایجاد می کند گفت: واقعیت این است که امروز شکاف طبقاتی در جامعه بیشتر شده، فرصت های اجتماعی نابرابر است و بهره ای که برخی می برند عده ی خیلی زیادی از مردم از آن محرومند.

وی از رئیسی پرسید: در حالیکه برنامه پنجم تمام شده و در آستانه برنامه ششم توسعه هستیم به نظر شما چقدر برنامه پنجم توانسته است در این حوزه موفق باشد؟

جهانگیری نیز با بیان اینکه عدالت اجتماعی یکی از موضوعات مهم انقلاب است، اظهار کرد: عدالت اجتماعی در حوزه های مختلفی معنا پیدا می‌کند. عدالت آموزشی یعنی در هر فضایی در سراسر کشور بتوانند از آموزش بهره ببرند. عدالت سیاسی یعنی اینکه همه بدون برخورد با مشکلی بتوانند در سیاست حضور داشته باشند. عدالت قضایی یعنی اینکه همه بتوانند در دستگاه قضایی مشکلاتشان را برطرف کنند.

وی ادامه داد: عدالت منطقه ای و جغرافیایی نیز یکی از مهمترین موضوعات عدالت است. همه مردم حاشیه نشین و مرزنشین باید احساس کنند که عدالت بر آنها حاکم است.

جهانگیری ادامه داد: عدالت توزیعی مبحث دیگری است به این شکل که برخی از افراد از طریق تماس با برخی مسئولین به سرمایه های بزرگی دسترسی پیدا می‌کنند. اینکه فردی موفق می‌شود هشت میلیارد دلار از اموال ملت ایران را به جیب بزند در نهایت موجب ناامیدی مردم می‌شود.

وی در خصوص اظهارات رئیسی در خصوص افزایش ضریب جینی گفت: در ارتباط با یارانه‌ها و این چیزی که در مورد ضریب جینی گفته می‌شود و می گویند قدرت خرید برخی دهک ها در سالهای گذشته کاهش یافته است و اینکه می گویند ما به سه دهک افزایش بودجه خواهیم داد، این در نهایت موجب ضعیف شدن این دهک ها در آینده خواهد شد.

رئیسی در پاسخ به اظهارات سایر کاندیداها درباره موضوعاتی که وی در زمینه عدالت اجتماعی مطرح کرد گفت: آنچه ما شاهدش هستیم این است که برنامه پنجم اجرا شده اما جوانان تحصیل کرده ما بیکار هستند و واحدهای تولیدی و کارخانه هایی نیز تعطیل شده است. ما شاهد مشکلات اقتصادی هستیم که بر کسی پوشیده نیست و زندگی محرومان در برخی از روستاهای کشور که خودم به آن‌ها سرکشی کرده‌ام با ۴۵ هزار تومان یارانه و مقداری کمک از بهزیستی و کمیته امداد می گذرد. آیا با این میزان در آمد می توان زندگی کرد؟

وی افزود: حتما باید این شرایط تغییر کند و تا ما در وضعیت افراد تغییری ایجاد نکنیم فاصله طبقاتی همچنان زیاد خواهد بود. ما همچنین باید نسبت به رانت‌ها که به قول وزیر رفاه ۵۰ درصد از مردم نیز از آن استفاده نکرده اند و ۵۰ درصد دیگر وام گرفته اند اما از آن میان تنها پنج درصد وام های کلان گرفته اند هم رسیدگی بکنیم.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه چرا باید عده ای پول های کلان در دستشان باشد و کارگاه های تولیدی در کشور مشکل نقدینگی داشته باشند؟ اظهار کرد: آنچه در کشور اتفاق افتاده عبارت از فاصله طبقاتی بیشتر است و من فکر نمی کنم هیچ کدام از کاندیداهای انتخاباتی و مردم منکر این حقیقت باشند اما سوال این است که چه کنیم تا این میزان از فاصله طبقاتی کاهش پیدا کند.

رئیسی ادامه داد: برای پاسخ به این پرسش دو راه کار وجود دارد. عده‌ای می‌گویند ما به سرمایه گذاران و افراد خاصی امکانات بدهیم و فقرا را هم به حساب نیاوریم تا محرومان از قبل سرمایه داران به نان و نوایی برسند اما دیدگاه دیگر نیز می‌گوید از سرمایه گذاری‌ها حمایت کنیم و در عین حال فقرا را هم در نظر داشته باشیم و حق آن‌ها را به آنان پرداخت کنیم. بنابراین برنامه ریزی‌های ما باید به شکلی باشد که فاصله طبقاتی کمتر و کمتر شود و این اتفاق باید در عمل و در میدان بیفتد تا جلوی بسیاری از رانت خواری‌ها را بگیرد.

تولیت آستان قدس رضوی همچنین با تاکید بر اینکه برنامه ریزی دولت باید به سمتی برود که فاصله طبقاتی را از وضعیت فعلی خارج کند، اظهار کرد: این فاصله طبقاتی هیچ سنخیتی با نظام ما ندارد و دولت باید با دادن تسهیلات به محرومان کارها را پیگیری کند و نیز به این نکته توجه داشته باشد که ما حق مردم را به آن‌ها می دهیم نه چیز دیگری.

چه برنامه‌ای برای حل مشکل مسکن خصوصا برای زوج‌های جوان دارید؟

هاشمی طبا : دولت خیلی کارهای زیادی انجام داده است

از میان شش کاندیدای دور دوازدهم انتخابات ریاست جمهوری مصطفی هاشمی طبا به قید قرعه سومین کاندیدایی بود که پشت تریبون قرار گرفت تا به این سوال که مشکل مسکن ناشی از چه مولفه‌هایی است و چه برنامه‌ای برای حل مشکل مسکن خصوصا برای زوج‌های جوان دارید پاسخ دهد.

به گزارش ایسنا ، مصطفی هاشمی طبا  در پاسخ  به سومین سوال مناظره اجتماعی مبنی بر این که مشکل مسکن ناشی از چه مولفه‌هایی است و چه برنامه‌ای برای حل مشکل مسکن خصوصا برای زوج‌های جوان دارید، اظهار کرد: حرکت در کشور باید برای حل علت هایی باشد که باعث بروز مشکلات برای اقشار مختلف جامعه است و همه حرف هایی که زده شده تاکنون این بوده که دولت آن کار را بکند و یا این کار را نکند، در حالیکه دولت کارهای زیادی  انجام داده است.

وی ادامه داد: بدون اینکه نتوانیم درآمد ملی را افزایش دهیم امکان حل این مشکلات وجود ندارد و طبیعتا حل مشکل مسکن نیز از طریق پرداخت وام صورت می گیرد که در بخشی از شهرک های اطراف تهران یا شهرهای دیگر این مسکن ها به این منظور ساخته شده است .

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری خاطر نشان کرد: موضوع این است که از مسکن مهمتر مسئله کار و اشتغال است.

هاشمی طبا یادآور شد: افراد و به خصوص جوانان با اشتغال می توانند سایر مسائل و مشکلات را نیز حل کنند و با حجم وامی که در بانکها مصوب شده حداقل در اطراف شهرهای بزرگ امکان خریداری خانه وجود دارد و این خانه ها با قیمت حدودا متری ۱.۵ میلیون تومان وجود دارد و به نظر من اگر مسئله بیکاری حل شود و تحصیلکردگان به کار مبادرت داشته باشند مسئله مسکن نیز قابل حل است، چراکه به هرحال حجم هرچیز در کشور محدود است.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری  ۴ دقیقه وقت داشت که به تشریح برنامه‌های خود در حوزه حل مشکل مسکن  بپردازد، در پایان سخنان هاشمی طبا پنج کاندیدای حاضر هر کدام در ۲ دقیقه به تحلیل نقطه نظرات هاشمی طبا  پرداختند.

حسن روحانی در فرصت بیان نقطه نظراتش در ارتباط با اظهارات هاشمی طبا با اشاره به وضعیت مسئله مسکن در کشور اظهار کرد: برنامه های مختلفی در دولت های گذشته برای مسکن انجام شده است ، دولت گذشته نیز سرمایه گذاری ای به عنوان مسکن مهر در این بخش انجام داده بود.

وی ادامه داد: با تمام مشکلاتی که این طرح داشت ،دولت یازدهم خود را موظف دید تا این طرح را تکمیل کند و به زودی این طرح به اتمام می‌رسد.

حسن روحانی خاطر نشان کرد: ما باید به مردم کمک کنیم تا خودشان مسکن خودشان را انتخاب کنند و یا برای تهیه و خرید مسکن مورد نیازشان اقدام کنند . از همین رو وام لازم در اختیار مسکن اولی‌ها قرار می گیرد.

وی همچنین گفت:‌ مسئله بعدی این است که در زمینه مسکن باید به بافت های فرسوده هم توجه کنیم. درزمانی که بافت های مسکونی به خانه های نو برای چندین خانوار تبدیل می‌شود این طرح می‌تواند تحول خوبی ایجاد کند.

روحانی همچنین گفت:‌برنامه های خوبی برای جوان ها به ویژه زوج‌های جوان در نظر گرفته شده است، می دانید در حال حاضر دو وام ده میلیونی به زوج ها برای تهیه اسباب زندگی ارائه می‌شود.

محمد باقر قالیباف نیز در خصوص بحث مسکن اظهار کرد: در حوزه مسائل اجتماعی برمی گردیم به این قضیه که تنها چهار درصد افراد در جامعه ما از همه چیز برخوردارند که در مسکن نیز همین صادق است. ما بیش از سه میلیون مسکن در کشور داریم که خالی است. اینها متعلق به چه کسانی است؟ اینها متعلق به همان ۴ درصد است که یک ویلا در شمال و یک ویلا در شمال شهر و … دارند.

وی افزود:‌ برنامه ای بوده است که دولت بافت های فرسوده را احیا کند. الان هشت سال از این قضیه می گذرد، اما پیشرفت آن تنها هشت درصد است و در شهر تهران نیز شهرداری اقدام به احیای بافت‌های فرسوده در حد توان خود کرده است.

وی ادامه داد: ما امروز همچنین نباید بگذاریم که دوباره وام‌های کلان به افراد خاص داده شود. وام‌های کلان که در این مدت پرداخت شده است، باید مشخص شود که به چه کسانی پرداخت شده است. آن هم در حالی که بسیاری از زوجین هنوز به دنبال گرفتن وام ازداوج خود هستند.

اسحاق جهانگیری در واکنش به اظهارات هاشمی طبا گفت: یکی از مهمترین نیازهای جامعه ما و اقتصاد کشور ما موضوع مسکن است، اما با صدور پروانه های بی حساب و کتاب در شهرها امروزبا  بیش از ۲۵۰ هزار میلیارد ارزش خانه های مسکونی خالی در شهرها مواجه هستیم که ما با بررسی هایی که در این زمینه انجام دادیم ایجاد مسکن اجتماعی را جز اولویت‌هایمان قرار دادیم که نیازمند پوشش سازمانهای حمایتی اجتماعی است.

وی افزود: همچنین مسکن روستایی را هم درنظر گرفتیم که سالانه باید ۲۰۰ هزار مسکن روستایی  بهسازی شود که طی این مدت آن مسکن هایی که موفق شده‌اند بهسازی کنند در سوانحی مانند سیل وزلزله خوشبختانه کمتر دچار آسیب شده اند.

کاندیدی انتخابات ریاست جمهوری بابیان اینکه علاوه بر بانک مسکن برای دادن وام به متقاضیان مسکن به سایر بانکها نیز این اجازه داده شده است گفت: ما علاوه بر بانک مسکن به بقیه بانکها هم اجازه دادیم که به موضوع وام مسکن ورود پیداکنند و همچنین با تشکیل گروه های توسعه گری که ایجاد کرده ایم به دنبال بهسازی و بازیابی بافتهای فرسوده نیز هستیم.

ابراهیم رئیسی با بیان اینکه در ضرورت توانمند سازی مردم برای ایجاد مسکن شکی نیست، اظهار کرد: نکته اول این است که زوج های جوان مسکن می خواهند. آن‌ها الان می خواهند ازدواج کنند. حتما باید در شرایط فعلی مشکل مسکن شان را حل کنیم.

وی ادامه داد: یازده میلیون جوان آماده ازدواج داریم نمی شود دولت آن‌ها را نادیده بگیرد و در این زمینه کمکاری کند. با تمام مشکلاتی که وجود داشت بالاخره مسکن مهر ا یجاد شده و تا حالا ۶ درصد آن پیش رفته است باید زودتر آن را تکمیل و به دست مردم داد.

رئیسی همچنین گفت:‌ بحث ها در مورد بافت فرسوده هم درست است اما اولویت در نظر گرفتن زوج های جوان است با ایجاد یک میلیون مسکن در هر سال باز هم در ایجاد مسکن عقب هستیم.

به گزارش ایسنا، مصطفی میرسلیم با اشاره به موضوع مسکن به خصوص مسکن برای جوانان کشور گفت: سرمایه گذارانی هستند که پول خود را برای مسکن های تجملی صرف می‌کنند که این موضوع باید حل شود و این سرمایه گذاری ها در جای مناسبی انجام گیرد.

وی با طرح این پرسش که شما مسکن ارزان را چگونه می بینید؟ ادامه داد: چرا به قیمت زمین اشاره می کنید در حالیکه به جای قائل بودن به زمین گران دولت باید زمین را به صورت رایگان به خصوص به جوانان ارائه کند.

مصطفی هاشمی طبا در جمعبندی نقطه نظرات خود در حوزه  مسکن اظهارکرد: در همه دغدغه‌های کشور و در همه حوزه ها فلش به سمت دولت می رود، باید پذیرفت دولت از یک محدوده‌ای بیشتر نمی تواند فراتر برود، نه این دولت، بلکه دولت‌های قبل نیز در گسترش شبکه آب ،‌برق ، گاز و سوخت رسانی فعالیت خوبی داشته اند.

وی افزود:  اما همه ما با دستاویز قرار دادن کلماتی خود را جزو اپوزیسیون نظام قرار داده‌ایم .باید بپذیریم مسئله اول حفظ کشور است. ما علی رغم اینکه شهدای زیادی داده‌ایم اما مرزهای کشور را حفظ کرده‌ایم. در حالی که ما در داخل کشور مشکلات زیادی داریم که متاسفانه باعث خواهد شد در ده سال آینده ده میلیون حاشیه نشین داشته باشیم.

مشکل ازدواج جوانان را ناشی از چه علتی می‌دانید و برنامه شما برای قشر جوان چیست؟

حسن روحانی: اولین مشکل عدم وجود اشتغال است

از میان شش کاندیدای دور دوازدهم انتخابات ریاست جمهوری، سید ابراهیم رییسی به قید قرعه چهارمین کاندیدایی بود که پشت تریبون قرار گرفت تا به این سوال که مشکل ازدواج جوانان را ناشی از چه عللی می‌دانید و چه راهکاری برای حل آن در نظر دارید پاسخ دهد.

به گزارش ایسنا، حسن روحانی در پاسخ به این سوال که «مشکل ازدواج جوانان را ناشی از چه علتی می‌دانید و برنامه شما برای قشر جوان چیست؟» اظهار کرد:  امروز مشکلاتی در زمینه ازدواج جوانان وجود دارد . اولین مشکل عدم وجود اشتغال است. به طورکلی برای حل این مشکل و مشکلات شببیه به آن باید در جامعه امید به آینده ایجاد شود.

وی ادامه داد: اولین اقدامی که در جامعه باید ایجاد شود تا مشکلات اجتماعی ما حل شود من جمله مشکلات اشتغال و ازدواج جوانان، ایجاد امید نسبت به آینده است.

روحانی با بیان اینکه تا زمانی که جامعه نسبت به آینده‌اش نگران باشد و هر مشکلی این آینده را تحت الشعاع قرار دهد مسلما فضای خوبی برای جوانان به وجود نمی‌آید گفت:‌ تا زمانی که جامعه نسبت به آینده خود نگران باشد و هر روز یک تهدید و حصر جدیدی را شاهد باشیم نشاطی باقی نمی ماند و وقتی هر روز یک محدودیت غیر از آنچه که قانون گفته برای جوانان به وجود بیاید مسلما در آینده زندگی آن‌ها تاثیر می گذارد.

وی با تاکید بر اینکه باید امیدواری جامعه را حفظ کنیم، اظهار کرد: ما در طول ده سال ۸۳ تا سال ۹۳ شاهد جمعیت شش میلیون و ۶۰۰ هزار نفری بودیم که آماده ورود به بازار کار بوده اند اما از میان آنان تنها ۶۰۰ هزار نفر شغل پیدا کردند و این در حالی بود که در آن دوران درآمد ارزی خوبی داشتیم و می توانستیم همه کسانی که در دهه شصت متولد شده بودند را به ازدواج و اشتغال برسانیم اما آنان را رها کردیم و دیدیم که آنان با چه مشکلاتی مواجه شدیم.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه امروز امید در جامعه افزایش پیدا کرده و مردم نسبت به آینده وزندگی خود امیدوار هستند گفت:‌ یکی از موارد مهم در زمینه اشتغال که اساس آن است بهبود شرایط کسب و کار است که در سالهای اخیر این وضعیت بهتر شده و رتبه ما در سطح جهانی از ۱۵۲ کشور به ۱۲۰ کشور ارتقاء یافته است و همچنین اعتمادی در جامعه به وجود آمده تا سرمایه گذاری هایی انجام شود.

روحانی تاکید کرد: در جامعه امروز ما مردم به فضای مجازی دست پیدا کرده اند که اگر دولت یازدهم بود این دسترسی ها ایجاد نمی شد یا محدود می شد و امروز از طریق همین وضعیت است که دوستان ما از این فضا برای تبلیغات انتخاباتی خود استفاده می‌کنند

برنامه شما برای کاهش بروکراسی و افرایش کارامدی دستگاه‌های اجرایی چیست؟

از میان شش کاندیدای دور دوازدهم انتخابات ریاست جمهوری،اسحاق جهانگیری به قید قرعه پنجمین کاندیدایی بود که پشت تریبون قرار گرفت تا به این سوال که برنامه شما برای کاهش بروکراسی و افرایش کارامدی دستگاه‌های اجرایی چیست پاسخ دهد.

به گزارش ایسنا، اسحاق جهنگیری در پنجمین سوال مطرح شده در مناظره تلوزیونی کاندیداها به این سوال که  برنامه شما برای کاهش بروکراسی و افرایش کارامدی دستگاه‌های اجرایی چیست، پاسخ داد.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری  ۴ دقیقه وقت داشت که به تشریح برنامه‌های خود در حوزه حل مشکل بروکراسی در دستگاه‌های اجرایی  بپردازد، در پایان سخنان جهانگیری پنج کاندیدای حاضر هر کدام در ۲ دقیقه به تحلیل نقطه نظرات جهانگیری  پرداختند.

    برچسب ها:
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه رسمی خبری- تحلیلی سیده آمل در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید