گروه سیاسی- محمدعلی پورمختار نماینده بهار و کبودرآهنگ در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه باید شیوه اخذ مالیات در کشور اصلاح شود، گفت: کارخانه هها و کارگاههای تولیدی و خدماتی از نحوه اخذ مالیات بردرآمد و مالیات ارزش افزوده شکایت دارند و در مراجعات به نمایندگان مجلس همواره نگران و گله مند و خواستار اصلاح روش سازمان امور مالیاتی هستند.

وی افزود: متاسفانه ممیزین مالیاتی در گرفتن مالیات اعداد و ارقام بالایی ذکر می کنند و مردم نیز آنرا غیر عادلانه و غیر منصفانه می دانند.

چهره شاخص  اصولگرایان در مجلس با بیان اینکه مردم حق اعتراض دارند، افزود: معمولا شکایت از مالیاتهای سنگین در هیئت های حل اختلاف مطرح می شود و در بیشتر موارد در این هیئت ها جانب مردم گرفته نمی شود.

پورمختار با بیان اینکه این مالیاتها مبنای منطقی و درستی ندارد، افزود: حتی این اعتراضات و شکایات در هیئت های حل اختلاف عالی هم به نتیجه نمی رسد و مشکلات حل و فصل نخواهد شد.

وی تصریح کرد: تعطیلی کارخانه ها، تعدیل نیروها و حتی فعالیت های زیرزمینی برای ندادن مالیاتهای سنگین از جمله مضرات این شیوه اخذ مالیاتهاست.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس افزود: در حال حاضر مسئولین سازمان امور مالیاتی به دلیل نداشتن شیوه درست اخذ مالیات، از میزان خرید کارخانه ها مالیات می گیرند در حالی که میزان خرید دلیل بر ارزش افزوده نیست.

پورمختار گفت: مامورین سازمان مذکور چون توان مدیریت و رصد کار را ندارند، آسانترین شیوه که همان مالیات بر خرید است را انتخاب کردند در حالی که این روش صحیح اخذ مالیات نیست چرا که همواره کالای خریده شده، به کالای بهتر تبدیل نمی شود تا ارزش افزوده داشته باشد.

وی با تاکید بر اصلاح رویکرد و شیوه اخذ مالیات در کشور گفت: سازمان امور مالیاتی باید رویکرد، شیوه و روش خود را اصلاح کند و مالیات باید منطقی، عادلانه و منصفانه باشد.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس افزود: شیوه ای که سازمان امور مالیاتی در حال حاضر استفاده می کند، مربوط به ۵۰ سال پیش است در حالی که شیوه های نوین اخذ مالیات در جهان تجربه شده که می تواند از این شیوه ها بهره گرفت.

پورمختار به معضل فرار مالیاتی در کشور اشاره کرد و گفت: مسئولین باید با انجام وظایف خود جلوی فرار مالیاتی را بگیرند.