استاندار قزوین گفت: ۲۵ میلیون مترمکعب از سهمیه آب استان از محل رودخانه شاهرود باید به‌طور کامل اختصاص پیدا کند. به گزارش خبرگزاری سیده آمل ، «فریدون همتی» استاندار قزوین در نشست ستاد پیگیری انتقال و اختصاص آب شاهرود به کشاورزان استان اظهار کرد: دلایل اختصاص نیافتن کامل سهمیه آب شاهرود به استان باید با […]

استاندار قزوین

استاندار قزوین گفت: ۲۵ میلیون مترمکعب از سهمیه آب استان از محل رودخانه شاهرود باید به‌طور کامل اختصاص پیدا کند.

به گزارش خبرگزاری سیده آمل ، «فریدون همتی» استاندار قزوین در نشست ستاد پیگیری انتقال و اختصاص آب شاهرود به کشاورزان استان اظهار کرد: دلایل اختصاص نیافتن کامل سهمیه آب شاهرود به استان باید با دقت و جدیت مورد بررسی قرار بگیرد.

وی ادامه داد: سهمیه آب استان از این‌ رودخانه سالانه ۲۵ میلیون مترمکعب است اما به‌نظر می‌رسد که هنوز نتوانسته‌ایم از این میزان سهمیه به‌طور کامل استفاده کنیم.

استاندار قزوین خاطرنشان کرد: با توجه به این‌که برخورداری از آب در حوزه تولید، اشتغال و طرح‌های کوچک و بزرگ صنعتی و کشاورزی نقش انکارناپذیری را دارد از این‌رو باید علت استفاده نکردن بهینه سهمیه استان از رودخانه شاهرود مورد پیگیری همه دستگاه‌های ذی‌ربط قرار گیرد.

به گفته وی، از این‌ پس دستگاه‌های اجرایی برای واگذاری خدماتی مانند گاز، آب و برق برای واحدهای صنعتی، خدماتی و کشاورزی باید شرط بگذارند تا چنانچه واحد مورد نظر نتوانست از سهمیه آب خود استفاده کند، سهمیه مورد نظر به اشخاص و واحدهای دیگر اختصاص داده شود.

همتی یادآور شد: بررسی اختصاص آب رودخانه شاهرود باید از مرحله طراحی تا انتهای کار مشخص شود و با شناخت ظرفیت‌های باقی‌مانده، سهمیه لازم به متقاضیان واجد شرایط واگذار شود.

به گزارش خبرگزاری سیده آمل، رودخانه شاهرود با طول ۱۷۵ کیلومتر از پیوستن آب ۲ رود طالقان‌ رود و الموت رود تشکیل می‌شود.

آب شاهرود یکی از منابع مهم تأمین‌کننده آب کشاورزی در استان قزوین است، این رود از طالقان در استان البرز و الموت در استان قزوین عبور کرده و پس از دریافت حدود ۳۵ شاخه فرعی، در محل سد منجیل در استان گیلان به دریاچه سد سفیدرود می‌ریزد.