چهارشنبه, ۶ تیر ۱۴۰۳ / قبل از ظهر / | 2024-06-26
تبلیغات
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
کد خبر: 13974 |
|
تاریخ انتشار : ۰۵ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۸:۴۳ | ارسال توسط :
ارسال به دوستان
پ

به گزارش روز پنجشنبه سیده آمل ، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، معاون دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات از افتتاح فاز نخست دولت الکترونیک در هفته آینده خبر داد و گفت: بزودی هدف یکپارچگی خدمات و همگرایی دستگاه ها با دولت الکترونیک محقق و بستر بازار برنامه های نرم […]

به گزارش روز پنجشنبه سیده آمل ، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات،

معاون دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات از افتتاح فاز نخست دولت الکترونیک در هفته آینده خبر داد و گفت: بزودی هدف یکپارچگی خدمات و همگرایی دستگاه ها با دولت الکترونیک محقق و بستر بازار برنامه های نرم افزاری در دولت همراه ارایه می شود.

رضا باقری اصل افزود: موضوع دولت الکترونیک یکپارچگی خدمات و همگرایی دستگاه ها برای ارایه خدمات است.
وی با اشاره به اینکه دستگاه های اجرایی در این زمینه به درجه ای از بلوغ رسیده اند، ادامه داد: دستگاه های اجرایی تا جایی که نیاز به تبادل اطلاعات و سرویس با دستگاه های دیگر ندارند تا انتهای کار به مردم سرویس مناسبی ارایه می کنند و در یک مدل تراکنشی کامل می توانند تبادل داشته باشند.

**ضعف دستگاه ها در تبادل سرویس با سایر دستگاه ها است
باقری اصل تصریح کرد: دستگاه های اجرایی در جایی ضعیف عمل می کنند و یا متوقف می شوند که نیازمند تبادل اطلاعات و سرویس با بقیه دستگاه ها هستند و این توقف فقط زیرساختی نیست و در یکپارچگی کردن در بستر مدیریت، سیاست گذاری استانداردهای اطلاعات، حکمرانی اطلاعات و در نهایت شبکه، اطلاعات و سرویس ها نیز وجود دارد.
وی به حضور دولت الکترونیک در نمایشگاه الکامپ نیز اشاره و اظهار کرد: برای دومین سال متوالی در دولت یازدهم سالنی به دولت الکترونیک در نمایشگاه الکامپ اختصاص یافت و دستگاه ها با فعالیت هایی که بر اساس مصوبه نقشه اجرایی دولت الکترونیک انجام داده بودند در این سالن حضور داشتند.

**ارایه زیرساخت های دولت الکترونیک توسط سازمان فناوری اطلاعات
معاون دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات تاکید کرد: این سازمان بنا بر احکام قانونی برنامه ششم توسعه مکلف شده است تا مسیر و زیرساخت های این یکپارچگی را فراهم کند.
وی با بیان اینکه مفهوم راه اندازی این سالن در الکامپ نشان دهنده بحث یکپارچگی دولت است، افزود: دستگاه هایی که درحوزه دولت الکترونیک پیشرو بوده اند در برپایی این سالن مشارکت کردند و با ارایه سرویس های خود، جسارت ارایه سرویس در یک بستر یکپارچه را از خود نشان دادند.
باقری اصل تاکید کرد: حتی اگر به عنوان یک کاربر هم به این سالن مراجعه می کردیم متوجه تغییر نگرش دستگاه های حاضر در این سالن به سمت یکپارچگی می شدیم.

**برگزاری جلسه هماهنگی با دستگاه ها برای افتتاح دولت الکترونیک و همراه
وی با بیان اینکه همه این حرکت ها نوید این را می دهد که بتوانیم فاز اجرایی دولت الکترونیک و یکپارچه خدمت محور را عملیاتی کنیم، تاکید کرد: با دستور وزیر ارتباطات ، جلسه هماهنگی با دستگاه های مرتبط با این موضوع برگزار شده است و در این جلسه فعالیت هایی که برای خدمت محوری و یکپارچه سازی در دولت الکترونیک انجام شد را با دستگاه های اجرایی مرور کردیم و با هماهنگی های انجام شده، فاز اول توسعه دولت الکترونیک هفته آینده افتتاح می شود.
معاون دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات در زمینه نحوه اطلاع رسانی خدمات ارایه شده توسط دستگاه های دولتی نیز گفت: خدمات دولت به چند دسته خدمات دولت به دولت، خدمات دولت به کسب و کارها و دولت به مردم تقسیم می شود، البته سرویس دولت به کارمندان هم در این حوزه وجود دارد.
وی خاطر نشان کرد: هر دسته از این خدمات وقتی نمود عینی پیدا می کند که نخست کار مردم تسهیل شده باشد و دوم اینکه مردم بتوانند از یک پنجره واحد، دسترسی خود را به این خدمت داشته باشند.
باقری اصل به همکاری با سازمان امور استخدامی در این حوزه اشاره کرد و گفت: بر این اساس خدمات دستگاه های اجرایی با همکاری سازمان امور استخدامی، برای نخستین بار در کشور احصا شد و باز مهندسی دستگاه های اجرایی کشور هم بر اساس شناسنامه خدمات، انجام می شود.

**راه اندازی درگاه ملی دولت هوشمند
وی اظهار داشت: شناسایی پنجره ای واحدی که از طریق آن خدمت ارایه می شود ، گام بعدی بود که برای این هدف، درگاهی به نام درگاه ملی دولت هوشمند راه اندازی شد به طوری که از طریق این درگاه شناسنامه خدمات دستگاه ها به عرضه عموم گذاشته شود تا سرویس های که فعال می شود در این پورتال قابل نمایش باشد.
معاون دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات کار پوشه و دولت همراه را دو گام اساسی دیگر در این حوزه عنوان کرد که باعث نمود عینی خدمات یکپارچه برای مردم می شود.
وی با اشاره به افزایش تعداد کاربران اینترنت پرسرعت از ۳.۵ میلیون به ۵۰ میلیون کاربر پرسرعت نیز خاطر نشان کرد: این نویدی است برای اینکه خدمات را در بستر یکپارچه بر روی تلفن همراه هوشمند ارایه کنیم و همچنین بستری برای دستگاه های اجرایی است که تاکنون برای ارتباط با مردم و ارایه سرویس به آنها از روش های حضوری،دفاتر پیشخوان، وب سایت و پیامک استفاده می کردند.

**طرح کار پوشه ایرانیان به صورت آزمایشی درحال اجرا است
باقری اصل به کار پوشه ایرانیان به عنوان گام نخست در این زمینه اشاره کرد و گفت: در کارپوشه ایرانیان برای هر کاربر ایرانی یک کارپوشه ساخته می شود و به این صورت تمام ایرانیان می توانند کارپوشه داشته باشند و برای انجام این کار با دریافت اثر انگشت و احراز هویت به سادگی این کارپوشه ایجاد می شود و بعد از ثبت نام از دستگاه ها برای کاربر پیامک ارسال می شود که این طرح در حال حاضر به صورت آزمایشی در حال اجرا است.
ی تصریح کرد: موضوع کارپوشه در بستر دولت همراه دیده شده است و از طریق پیام هایی که در این کارپوشه ارسال می شود می تواند ابلاغ یا نتیجه یک فرآیند و یا درخواست مجوز و نتیجه آن به فرد اعلام شود و همچنین تقاضای مدرک تحصیلی و یا پیگیری کاری در دستگاه و اداره ای باشد.

**دولت همراه و ارایه سرویس های یکپارچه در بستر تلفن همراه
معاون دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات گام دوم در این زمینه را دولت همراه اعلام و اظهار کرد: دولت همراه سامانه ای است که در این سامانه سرویس های واحدی که دستگاه ها ارایه می کردند به صورت یکپارچه در بستر تلفن همراه قرار می گیرد ، به طور مثال در پرداخت قبض به صورت یکپارچه و با همان بستر بانکی موجود عمل می شود.

**ارایه بستر بازار برنامه های نرم افزاری در دولت همراه
وی با تاکید بر اینکه در دولت همراه، بستری هم مانند بازارهای برنامه های نرم افزاری ایجاد شده است، افزود: تمام نرم افزارهای دولت، که احراز اصالت و تمامیت داده ای ، کیفی و امنیتی می شود؛ بر روی این بستر قرار می گیرد و مردم با اطمینان خاطر می توانند از آن استفاده کنند.
باقری اصل با اشاره به فعالیت های انجام شده در این حوزه، تاکید کرد: عملا بستر یکپارچه در آینده ای نزدیک، فعال می شود و با پیوستن دستگاه های مختلف به آن در دولت الکترونیک، آماده ارایه سرویس به مردم است.

    برچسب ها:
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه رسمی خبری- تحلیلی سیده آمل در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید